V současné chvíli nabízí hlavní město Německa 143 tisíc hotelových lůžek. Avšak brzo dojde k navýšení kapacity až na více než 160 tisíc.
Se stavbou nových hotelů přicházejí i nové trendy, vyšší požadavky a mnoho prostoru pro kreativitu. Od modernizace za pomocí technologií, udržitelnosti až po to nejzákladnější – design interiéru. V případě interiérů jsou velmi populární mezi mladými lidmi nejrůznější speciální vybavení koupelen.
Ve výstavbě a fázi plánovaní je současně 30 hotelů. Počet hotelů se zároveň zvýší díky šesti hotelům, které se staví na letišti v Schonefeldu. S přičtením tohohle by šlo, podle informací Hotelové asociace (Dehoga), o navýšení kapacity o 15,800 lůžek
Růst berlínského turismu v posledních letech je evidentně založen na pravidelných rekordech v počtu přenocování. Počet hotelových lůžek vzrostl od znovusjednocení v roce 1990 o ohromujících 380 procent. Současně se počet přenocování zvýšil z 7,2 milionů (1990) na 31,2 milionů v roce 2017.
Rychlý růst však také vyvolává obavy. Berlín má totiž například více hotelových lůžek než New Zork City. Největší americké město nabízí pro srovnání 110 tisíc lůžek pro 58 milionů návštěvníků každoročně. V Berlíně je však 31 milion návštěvníků rozděleno mezi 143 tisíc lůžek. Průměrná obsazenost je 60.1 procent (2017).
Obavy z poklesu obsazenosti jsou zapříčiněny bankrotem společnosti Air Berlin v loňském roce. Důsledky tohoto se stále projevují. Poprvé po mnoha letech totiž Berlín od léta roku 2017 zaznamenává klesající počet přenocování.
Například v listopadu a prosinci činily poklesy 4,1 a 4,6 procent. Podle společnosti Visit Berlin, dosahuje roční průměr stále mírného nárůstu o 0,3 procent.
Odborníci varují, že takový růst je z dlouhodobého hlediska příliš nízký. „Aby bylo možné zvládnout nárůst o 13 tisíc lůžek do roku 2020, potřebuje Berlín roční nárůst v přenocování kolem čtyř procent,“ říká Andreas Ewald, řídící partner společnosti Engel & Völkers Hotel Consulting GmbH.
„Očekáváme, že se trh opět stabilizuje,“ říká Willy Weiland, prezident Dehoga. „Našim problémem je také nedostatek letů na dlouhou vzdálenost z Asie a Ameriky,“ pokračuje Weiland. Kromě krize berlínské letecké dopravy hrála roli i dlouhý proces sestavování vlády na podzim.
Počet hotelů a ubytoven v Berlíně je 786. Jeden z projektů, jenž bude spuštěn na konci roku, je velmi zvláštní. Hotelový developer MQ Real Estate totiž staví první modulový hotel na nákupním centru.
Investoři se nebojí, že se investice nevyplatí, a to vzhledem k rostoucí konkurenci na berlínském trhu. Čísla hovoří za sebe. Počet hostů a přenocování má pravidelný a stabilní růst.
Neděsí je ani ztráty způsobeny bankrotem Air Berlin. „Očekáváme další pozitivní vývoj na trhu cestovního ruchu,“ říká zakladatel společnosti MQ Real Estate Nikolai Jäger.
„Samozřejmě, že na určitých místech existuje velká konkurence, avšak my jsme optimističtí, že trh přijme i další nové hotelové budovy velmi dobře,“ dodal.
„Berlín je atraktivní místo pro mnoho lidí na světě a vývojáři hotelů to moc dobře vědí. Nemyslím si, že jsme v hotelové krizi. Berlín je ve skvělé situaci,“ říká Burkhard Kieker z Visit Berlin. Nicméně město musí nyní rychle udělat něco, aby zajistilo, že se cestovní ruch bude i nadále rozvíjet. „Zvláště pokud jde o otázku chybějících kongresových kapacit po uzavření ICC. Podle mého názoru jsou kroky v tomto směru poněkud vágní,“ dodal Kieker kriticky.