Peruánské město Zaña zažilo od svého založení v 16. století dramatický pád. Je to město duchů s úžasnou historií.
Zaña má období největší slávy a bohatství za sebou. Sto let od svého založení v roce 1536 se stalo jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších měst v regionu. Za svoji popularitu vděčilo hlavně zlatým a stříbrným dolům, ale Zaña sloužila zejména jako obchodní a zemědělské centrum.
Módní a bohaté koloniální město lákalo příslušníky španělských vyšších vrstev. Z Afriky sem byli dováženi otroci a počet obyvatel rychle rostl. Bohatství se ale bohužel stalo i příčinou pádu města.
V 80. letech 17. stol. začaly nájezdy pirátů, které za sebou zanechávaly smrt a zkázu. Nejbohatší obyvatelé utekli do Trujilla a své luxusní nemovitosti nechali v opatrování otroků. Původem afričtí obyvatelé město přestavěli a protože jich byla většina, udržely se zde jejich pohanské rituály.
Na španělské obyvatele byly mravy jejich černošských sousedů příliš pokleslé a Zaña tak získala přezdívku "nemravné město". Když v roce 1720 zasáhl město El Niño a masivní záplavy zničily většinu zástavby, vinili španělští osadníci z katastrofy právě způsob života afrických obyvatel, a proto město opustili.
Od té doby město upadalo, přestože se ho bývalí otroci snažili znova vybudovat. Toto peruánské město duchů nese stopy zašlé slávy dodnes a návštěvníci mohou obdivovat ruiny kdysi nádherných klášterů San Agustín, San Francisco, La Merced a Matriz. Místní průvodci ochotně seznámí s pohnutou historií města každého, kdo má zájem si je vyslechnout.