Už celá léta vědci varují před rychlým vysycháním Mrtvého moře. Proto nedávno překvapila zpráva, podle které hrozí hotelům v oblasti záplavy.
Mrtvé moře, nebo jak říkají místní Slané moře, patří mezi izraelské oblíbené turistické atrakce. Navíc představuje jedinečný zdroj cenných minerálních látek. Celá polovina všech návštěvníků Izraele přijíždí právě proto, aby se přesvědčili o kouzle místní vody, která fascinuje člověka už tisíce let.
Mnozí odborníci zvoní na poplach kvůli rychlému úbytku vody v severním povodí, kde hladina klesá tempem 120 cm za rok. Na jihu ale v současnosti hrozí překvapivě záplavy.
Toto slané jezero se už desítky let využívá i pro průmyslové účely. Pomocí odpařovacích nádrží se extrahují výnosné minerály, což vede k hromadění zbytkových solí. Kvůli tomu hladina vody v jižním povodí soustavně stoupá. Změna vodní hladiny v jižním povodí těchto "největších přírodních lázní na světě" může velmi nepříznivě ovlivnit 200 000 turistů, kteří se každoročně ubytují v hotelích na pobřeží. Podle poslední analýzy se nejpozději do roku 2017 ocitnou jejich vstupní haly pod vodou.
Izraelská vláda zkoumá možná východiska a už oslovila těžební společnost zodpovědnou za získávání minerálů z jezera, Dead Sea Works. Mnozí představitelé viní právě tuto společnost z hromadění zbytkových solí, které jsou ve své podstatě průmyslovým odpadem.
O problému už se jedná, je ale jasné, že opatření musí být přijata co nejdříve. V opačném případě bude jedinou možností všechny hotely přestěhovat. Takto drastické řešení by určitě neprospělo izraelské ekonomice, která významně spočívá právě na cestovním ruchu z Mrtvého moře.