Když se má něco pokazit, tak pořádně. Jde o rčení, které dnes jednoznačně platí pro cestovní ruch. Itálie a Španělsko, dvě evropské země, které COVID-19 zasáhl nejvíce, přičemž obě ekonomiky jsou velmi závislé na tomto sektoru, se snaží dostat se z krize. Vzhledem k obavám, že tento rok může být pro cestovní ruch z důvodu celosvětových restrikcí katastrofický, navrhli dva profesoři ze španělské instituce ESADE, Miquel Oliu a Bary Pradleski, zavedení tzv. „zelených oblastí“ na evropské úrovni, které by mohly tento dopad kompenzovat.
Návrh je založen na strategii opětovného otevření, kterou země jako Francie a Španělsko užívají jako prostředek ke sledování „zbytečného“ cestování a snaží se „postupně a asymetricky“ uvolňovat opatření spojená s COVID-19. Na tomto základě odborníci naznačují, že jakmile provincie podají zprávu o tom, že pandemie je pod kontrolou, cestování z jedné do druhé bude umožněno. Na stejné bázi by mohla uvolňování fungovat napříč Evropou mezi různými regiony.
Rovněž je doporučeno označovat oblasti jako „zelené“ nebo „červené“ (pro kontrolu a riziko šíření) na základě homogenních kritérií, která by měla stanovit Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Regiony se „zeleným štítkem“ by se staly součástí certifikované sítě zelených oblastí, kde by cestování a cestovní ruch byly považovány za bezpečné a povolené. Vzhledem k současné úrovni šíření a kontroly nad pandemií by Baleárské ostrovy mohly například získat tuto zelenou značku, aby bylo možno cestovat mezi ostrovy a německými regiony (také s touto značkou).
Podle odborníků by mohlo jít o skvělý způsob, jak zachránit turistickou sezónu v zemích, kde je cestovní ruch klíčovým ekonomickým faktorem. V Itálii a Španělsku představují zájezdy mezi červnem a říjnem 60 a 65 % celkového ročního turistického toku.
Oliu a Pradelski připouštějí, že nad takovým plánem lze uvažovat pouze v panevropském měřítku – ve skutečnosti navrhují zahrnutí zemí mimo schengenský prostor – a zdůrazňují, že jde o důsledek špatných kroků Evropské komise během pandemie, když nebyla schopna sestavit koordinovanou a pevnou strategie během její první fáze.
Celý rozsah „panevropského“ přístupu, který by mohl vézt k záchraně turistické sezóny, lze nalézt zde.