Letošní jaro bylo velmi bohaté na politické události. Arabské jaro je dnes oficiální termín, který vzbuzuje obavy v sektoru cestovního ruchu. Dotyčné země ale tvrdí, že jsou bezpečné a připravené opět přivítat turisty.
Začátkem listopadu se v Londýně konala jedna z nejvýznamnějších událostí v turismu, Světový veletrh cestovního ruchu (WTM). Tisíce pracovníků z tohoto odvětví se sešlo, aby zjistili, co je kde nového, podpořili svoji zemi a získali kontakty na odborníky.
Hlavním tématem byly letos dopady Arabského jara. Tunisko a Egypt stále bojují s nedostatkem turistického zájmu. Mnoho potenciálních návštěvníků nevěří, že jsou tyto - kdysi tak oblíbené - země bezpečné a nechtějí nic riskovat.
Cestovní kanceláře a odborníci z oblasti turismu zase tvrdí, že bezpečnost nikdy nebyla hlavním problémem této oblasti. Politická situace v obou zemích se ustálila a jejich zástupci se shodují, že zde turistům nic nehrozí. Odliv turistů způsobil také pokles cen služeb, takže dovolená v Tunisku či Egyptě teď vyjde mnohem levněji.
Diskutuje se samozřejmě i o nedávných událostech v Libyi. Zatímco celý svět uvažuje, jak to dopadne v Tripolisu, odborníci na cestovní ruch se shodují, že Libye má obrovský potenciál. V budoucnu by se mohla stát velmi oblíbenou turistickou destinací - může nabídnout jak kilometry nádherných pláží tak bohaté kulturní dědictví, které přiláká zejména milovníky historie. Vše ale záleží na nové vládě a zdejším politickém klimatu.
Egypt a Tunisko už spustily nové marketingové kampaně s krátkými reklamními spoty. Pomocí známých tváří a sociálních sítí se snaží přilákat turisty zpět. Prognózy neslibují masivní růst, ale je tady reálná šance na úspěch.