Příběhy o mocné královně ze Sáby jsou známé napříč kulturami po celé generace. V Etiopii nedávno možná objevili její zlatý důl, což dodává staré legendě fascinující nádech skutečnosti.
Když se archeoložka Dr. Louise Schofieldová, bývalá kurátorka Britského muzea, rozhodla propátrat Tigraj v Etiopii, nikdo netušil, na co může při svém zkoumání narazit.
Na své výpravě se dostala do velmi zajímavého dolu, kde si všimla 6-metrové kamenné stély s vyřezanými symboly slunce a půlměsíce, které byly typické pro říši královny ze Sáby. Doktorka Schofieldová se pustila do detailního zkoumání a našla na kameni nápis v jazyce sábské říše. Podle prvních vodítek to byl možná právě tento důl, který stál za královninou pověstí pohádkově bohaté vládkyně.
Jak se píše v Bibli, Koránu a etiopské svaté knize, Kegra Nagast, před téměř 3000 lety navštívil tehdejší sábský panovník Jeruzalém a obdaroval krále Šalomouna hromadou zlata a koření. Podle pramenů to byla právě královna ze Sáby, kdo potrápil Šalomounův důvtip několika hádankami. Pověst vypravuje, že se pak do sebe zamilovali a jejich syn, Menelik, se později stal habešským císařem.
Co nevidět začnou pod vedením doktorky Schofieldové práce na vykopávkách, v oblasti byl zatím objeven zlatý důl, pozůstatky svatyně a staré bojiště. I když místní často rýžují zlato v přilehlé řece, neměli ani tušení o pokladech, které mají na dosah ruky. Teď, když se objevu dostalo zasloužené publicity, doufá Etiopie v příliv tolik potřebných turistů.